Bayan iç giyim, Çeyiz Alışverişi, Jartiyer

Gelinlik için Jartiyer

Gelinlik için jartiyer ne demek; neden giyilir, nasıl seçilir, kim almalı gibi sorular düğün öncesi aklınızı kurcalıyorsa aşağıdaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Düğünde neden jartiyer giyilir?

Bu sorunun aslında cevabı tamamen gelinin keyfidir! Ancak bu geleneğin tarihsel de bir geçmişi olduğu yadsınamaz. Düğünde giyilen jartiyer  eskiden yeni bir yapılanmanın sembolü olarak yorumlanırmış, ancak bazı kaynaklar düğünde giyilen jartiyerin kökeninin şansla ilgili olduğunu yazar. Gelinin kıyafetine ilişkin bu özel parçanın alınmasının iyi şans getireceğine dair bir batıl inanca bağlı olduğunu belirtir. Özellikle Orta Çağ’da, damadın arkadaşlarının jartiyeri ödül olarak almak için yeni geline koştuklarına dair hikayeler bulunmaktadır. Yani bugün daha çok gelinin attığı çiçek objesine benzer bir anlamı bulunmaktadır. Bu geleneğin özellikle 14. yüzyıl İngilteresinde ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Düğün jartiyeri modelleri nelerdir?

Düğün jartiyerleri tipik olarak dantelli, saten ya da sade olabilir. Herhangi bir renk de seçebilirsiniz. Gelinlik seçiminize göre basit beyaz bir jartiyer tercih edebilirsiniz.  Ancak kendinizi kısıtlamaya gerek yok tarzınıza göre gökkuşağının herhangi bir rengini seçebilirsini. Bazı jartiyerlerde zarif yaylar, aplikler, boncuklar, yapay elmaslar ve / veya kristaller bulunur. Stil ne kadar süslü olursa, o kadar ağır olma eğilimindedir. Eğer yapay elmaslarla süslenmiş bir gelin jartiyeri tercih ederseniz bütün gece bacağınızda giderek ağırlaşmaya başlayan bir parça ile dans edeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Gelinlik için Jartiyer

Özetle düğün jartiyerinin gelinlik altına gizlenmiş halde nedeniyle tamamen kendi kişiliğinize uyan modeli seçebilirsiniz. Geleneği takip etmek için basit beyaz bir tane seçmek isteyebilirsiniz veya fotoğraflarda harika görünecek seksi bir tane seçebilirsiniz. Bugün her gelinin zevkine ve ihtiyacına uyacak birçok farklı jartiyer ve jartiyer seti bulunmaktadır. Seçenekler içinde çok fazla boğulmadan ve çok geç kalmadan kararınızı verip gelinliğiniz ile prova etmelisiniz.

Gelinlik için Jartiyer

Geleneği izleyebilir ve sadeliği seçebilir veya daha eğlenceli bir rota izleyebilirsiniz; jartiyeriniz düğününüzde istediğiniz kadar büyük veya küçük bir rol oynayabilir.

Gelinlik için jartiyer kim alır?

Genelde bir gelinin düğün jartiyerini kimin satın alacağına dair bir kural yoktur. Yakın bir arkadaş için bir tane satın almak isterseniz, gerçekten düşünceli bir hediye olabilir. Ancak bir gelinin kendi düğünü için kendi gelin jartiyerini alması da kesinlikle kabul edilebilir.

Benzer Yazılar