Bayan iç giyim, Çeyiz Alışverişi

Çeyiz Alışverişi Nasıl Yapılır?

Çeyiz Alışverişinizi Planlayın!

Çeyiz alışverişi yapmadan önce sağlam bir plan yapmalısınız. Bilmelisiniz ki düğünün en önemli kısmı, yapılması gereken pazarlık avcılığıdır. Bu nedenle, bu yazı; çeyiz alışverişi sepetlerinizi nasıl planlayacağınız, ne yapacağınız ve nasıl yapacağınızla ilgili kapsamlı bir rehberdir.

Zaman Önemli!

Nişandan hemen sonra çeyiz ihtiyaçlarınızı belirleyin. Çeyiz alışverişinin son ana bırakmak sizi çok strese sokar. Yanlış ve gereksiz bir alışveriş girdabına kapılabilirsiniz. O yüzden nişan veya söz sonrası planlı bir şekilde zaman kaybetmeden çeyiz listenize odaklanın. Düğünden birkaç hafta önce yoğun koşturmaca içerisinde kıyafet alışverişi için kendinizi zor durumda bırakmayın.

İhtiyaç Listesi Hazırlayın!

İstediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Yapılacak ilk şey, yeni eviniz için yanınıza almak istediklerinizin bir listesini yeni evinize getirmektir. Bu liste, çatal bıçak takımı, mobilyalar, elektronik aletler, ayakkabılar, el çantaları, dekorasyon parçaları ve resmi kıyafetleri olabilir.

İkinci adım, gerekli olan her şeyi düzenli bir şekilde listelemektir. “İhtiyaçlar Listesi”, kıyafetler, çantalar, makyajlar, günlük kıyafetler, banyo aksesuarları, balayı paketleri, gecelik, sabahlık, kimono, iç giyim ürünleri(külot sütyen takımları, jartiyer, büstiyer vb.) vb. Sonuç olarak, yeni evinizde yeni hayatınızda olmasını isteyeceğiniz sizi mutlu edecek herşeyin listesi çıkarılmalıdır.

Çevrenizden Fikir Alın!

İhtiyaç listeleri bittikten sonra, ailenizle ve/veya yakın çevrenizle özellikle bu konularda aktif deneyim sahibi insanlarla birlikte oturun ve listenizi beraber gözden geçirin. Çeyiz alımlarınızla ilgili olarak sizi doldurmalarına izin verin. Kısaca alışverişe gitmeye karar vermeden önce, onlardan tavsiye isteyin.

Tabi ki bu süreçte müstakbel eşinizle de görüş alışverişi yapmayı ihmal etmeyin. Nişanlınız, çeyiz planlarının ne olduğunu bilmeli. Zaten evde sahip olduğu bir şeyi satın almak istemezsiniz. Yeni bir yemek masası satın alırsanız, ancak eşinizin bu konuda başka planları varsa ve yeni bir masaya evinizde yer yoksa gereksiz bir alışveriş yapmış olabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin!

Çeyiz alışverişi için seçim yapmadan önce çeyiz bütçenizi bilin. Sonradan maddi durumunuzu zorlayıp; sahip olduklarınızdan daha fazla harcamayın. Mali durumunuzu düzenleyin. Örneğin ailenizin çeyiz talepleriniz için ne kadar destek olmaya hazır olduğunu bilin ve ona göre bütçe çıkartarak alışveriş yapın.

Çeyiz listenizi hazırladıktan ve tartışıldıktan sonra bütçenizi de göz önüne aldıktan sonra, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı buna göre ekleyin veya çıkarın. İstediğiniz her şeyi ve belirli bir yerden daha ucuza satın alabiliyorsanız, bu yerleri araştırmaya başlayın.

Keyifli bir çeyiz alışveriş çılgınlığının anahtarı tüm hamuru bir anda harcamak değildir. Bütçenizden tasarruf edin ve ilk etapta toplam bütçenizin % 80’ini harcayın. Son günlerde düğün alışveriş çılgınlıklarına düşkün olacaksınız. Bu nedenle makul ve ekonomik olun.

Benzer Yazılar